27 czerwca 2020

Błonianka w III lidze!

Błonianka wygrała w Ząbkach z Drukarzem Warszawa 3:1 w spotkaniu barażowym i awansowała do III ligi. Klub z Błonia jest jednym z najstarszych na Mazowszu. Założony został w roku 1917, jednak pierwszy mecz rozegrał dopiero dwa lata później - 6 sierpnia 1919.

Najlepszym okresem w historii klubu były lata siedemdziesiąte XX wieku. Starsi kibice pamiętają jeszcze zacięte mecze piłkarzy RKS-u Błonie z Żyrardowianką, Zniczem Pruszków czy też … Drukarzem Warszawa, uwieńczone w 1973 roku awansem do III ligi (zwanej międzywojewódzką), a trzy lata później nawet walką w barażach na zaplecze ekstraklasy. System rozgrywek był wtedy inny niż teraz i często ulegał zmianie. Na przykład w sezonie 1974/75, po kolejnej reformie istniały na Mazowszu już dwie grupy trzeciej ligi (nazywanej okręgową lub wojewódzką): jedna obejmowała tylko kluby warszawskie, a druga … wszystkie pozostałe. RKS Błonie rywalizował w niej m.in. z Wisłą Płock, Pogonią Siedlce, czy Błękitnymi Raciąż). Po przegranych barażach o II ligę i niechlubnej degradacji w 1976 roku, kolejne lata ekipa z Błonia spędziła na niższych szczeblach rozgrywkowych. Przełom nastąpił pięć lat temu. W 2015 roku Błonianka wygrała okręgówkę i znalazła się w IV lidze. W ubiegłym sezonie zajęła w niej trzecie miejsce, a dodatkowo awansowała do finału Pucharu Polski na Mazowszu, gdzie dopiero po dogrywce uległa 1:2 Legii II Warszawa.

Mecz barażowy – rozgrywany na stadionie w Ząbkach lepiej rozpoczęła Błonianka. Już w 5. minucie po akcji prawym skrzydłem Dawid Brewczyński zagrał do Marcina Gregorowicza i było 1:0. Drukarz próbował szybko odpowiedzieć, jednak Jan Karczewski uderzył nad poprzeczką, a Adrian Rowicki z rzutu wolnego najpierw trafił w mur, a kilka minut później posłał piłkę tuż obok bramki. Na początku drugiej połowy okazję do podwyższenia wyniku miał Marcin Gregorowicz. Strzał napastnika Błonianki na róg wybił bramkarz Drukarza – Krzysztof Mazur. Po godzinie gry było już 2:0. Szybką akcję prawą flanką wykończył Szymon Śmieciński. Bramkę kontaktową dla Drukarza mógł zdobyć wprowadzony z ławki rezerwowych Krzysztof Langowski, ale z bliska nie trafił do siatki. Kolejnej okazji Drukarz już nie zmarnował. Gol Bartłomieja Świniarskiego z 75. minuty zapowiadał duże emocje w ostatnim kwadransie. W końcówce górę wzięło jednak doświadczenie piłkarzy z Błonia, uwieńczone trafieniem z rzutu karnego Sebastiana Czapy na 3:1 i awansem Błonianki. Podopieczni trenera Radosława Bartoszewicza w tym sezonie okazali się najlepsi w czwartej lidze.