28 kwietnia 2021

Reaktywacja I ligi

  W roku 1948, w pierwszych, po zakończeniu drugiej wojny światowej, rozgrywkach I ligi, wystartowało 14 drużyn – wśród nich były Legia i Polonia.      Na inaugurację – 14 marca, Legia pokonała u siebie Polonię Bytom 3:1, po dwóch bramkach Stanisława Cyganika i jednym trafieniu Aleksandra Szymańskiego, Polonia natomiast przegrała na…

  W roku 1948, w pierwszych, po zakończeniu drugiej wojny światowej, rozgrywkach I ligi, wystartowało 14 drużyn – wśród nich były Legia i Polonia. 

    Na inaugurację – 14 marca, Legia pokonała u siebie Polonię Bytom 3:1, po dwóch bramkach Stanisława Cyganika i jednym trafieniu Aleksandra Szymańskiego, Polonia natomiast przegrała na wyjeździe z Wisłą Kraków aż 0:6.WOZPN miał pod swoimi skrzydłami już 109 drużyn. Mistrzem okręgu została Bzura Chodaków, która brała potem udział w ogólnopolskich eliminacjach o awans do I oraz do mającej powstać za rok II ligi. Rozgrywano je w 20 okręgach. Mecze barażowe odbywały się w trzech etapach. Mistrzowie okręgów zostali podzieleni na 5 grup. Najlepsze zespoły z każdej uzyskały awans do fazy finałowej i prawo gry o I ligę, natomiast te z miejsc 2 i 3 awansowały do II ligi.

  Po zajęciu trzeciego miejsca w grupie barażowej (za Lechią Gdańsk oraz Lublinianką), piłkarze Bzury mogli świętować awans i w następnym sezonie zadebiutowali na szczeblu centralnym. Oprócz Bzury Chodaków, do II ligi awansowały też Ognisko Siedlce i Radomiak. Siedlczanie zajęli trzecie miejsce, za PTC Pabianice i Gwardią Kielce. Jeszcze lepiej spisał się Radomiak, który w swojej grupie był najlepszy, wyprzedzając Ostrovię Ostrów Wielkopolski, Polonię Świdnica oraz Gwardię Koszalin. Radomianie byli o włos od awansu do ekstraklasy – w finałowej piątce ulegli tylko Lechii Gdańsk i Szombierkom Bytom. Niestety w I lidze były tylko dwa wolne miejsca.

  Do futbolu coraz bardziej wkraczała polityka. Eliminowano działaczy, którzy nie ulegali socjalistycznej propagandzie, pozbywano się zaangażowanych w rozwój piłki nożnej, ale niewygodnych ludzi. W ten sposób odsunięci zostali m.in. Jan Władysław Wilczyński – współzałożyciel Sarmaty, czy Karol Bergtal związany z Warszawianką. W niełaskę władz popadały kluby niepokorne, nie wykonujące odgórnych poleceń – np. Polonia Warszawa, której próbowano narzucić patronat milicyjny; ostatecznie objęty nim zostanie KS Grochów, a ekipa z Konwiktorskiej będzie zespołem Kolejarzy.

(mf)