28 stycznia 2021

Warszawiak z Bytomia

 29 stycznia Henryk Apostel kończy 80 lat. Jest jednym z wielu wybitnych sportowców, którzy po przyjeździe do Warszawy z innych regionów kraju, po zakończeniu kariery pozostali w stolicy.    Apostel urodził się w Bytomiu, był juniorem klubu Rozbark,  z którego przeszedł do Polonii. W roku 1962, w jej barwach został…

 29 stycznia Henryk Apostel kończy 80 lat. Jest jednym z wielu wybitnych sportowców, którzy po przyjeździe do Warszawy z innych regionów kraju, po zakończeniu kariery pozostali w stolicy.

   Apostel urodził się w Bytomiu, był juniorem klubu Rozbark,  z którego przeszedł do Polonii. W roku 1962, w jej barwach został mistrzem Polski. W Legii debiutował 3 czerwca 1962 roku. Trzy miesiące po Bernardzie Blaucie i dwa po Antonim Piechniczku. Cały czas grał Jacek Gmoch. W przyszłości wszyscy zostaną trenerami reprezentacji Polski (Blaut asystentem selekcjonerów i trenerem Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

Był środkowym napastnikiem lub łącznikiem w systemie pięciu napastników, który właśnie się kończył. Legia była pierwszą polską drużyną, która z archaicznego systemu angielskiego WM przechodziła na brazylijski 4-2-4. Miała wtedy tylko jednego napastnika, który nie musiał się bać o swoje miejsce – prawoskrzydłowego Janusza Żmijewskiego. Lucjan Brychczy powoli przechodził z ataku do drugiej linii.

O pozostałe miejsca walczyło kilku zawodników: Jan Boguszewski, Stanisław Stachura, Hubert Kulanek, Joachim Krajczy, Tadeusz Błażejewski, Waldemar Obrębski, Helmut Nowak, Kazimierz Frąckiewicz… W latach 1962 – 1968 Apostel był jednym z podstawowych graczy, zmienianym tylko wtedy, kiedy odnosił kontuzję. W barwach wojskowych rozegrał 137 meczów, w których strzelił 23 bramki.

Był bohaterem finału rozgrywek o Puchar Polski w roku 1964. Na Stadionie Dziesięciolecia Legia pokonała po dogrywce Polonię Bytom 2:, a Apostel strzelił obydwie bramki. Swój drugi puchar wywalczył dwa lata później, również po finale z Polonią Bytom.

Ze względu na czarne włosy, ciemną karnację i świetną technikę Apostel nosił boiskowy przydomek „Milani”. Aurelio Milani to na początku lat sześćdziesiątych czołowy napastnik Interu Mediolan i król strzelców Serie A (nawiasem mówiąc fizycznie do Apostela niepodobny).

Kiedy trener Jaroslav Vejvoda zaczął w roku 1966 budować nowe zespół – z Janem Pieszką, Robertem Gadochą i Kazimierzem Deyną, dla starszego od nich Apostela zabrakło miejsca. Ale jesienią 1968 rozegrał jeszcze trzy mecze, więc należy mu się tytuł mistrza Polski, zdobyty przez Legię w następnym roku.

Apostel bronił też barw polonijnego klubu Orły Chicago (był zaprzyjaźniony z jego wieloletnim prezesem Józefem Zyzdą), krótko grał w Śląsku Wrocław, a profesjonalną karierę kończył w roku 1974, w barwach Polonii Warszawa.

Grając w piłkę studiował na AWF. Pracę trenera zaczynał od razu po zejściu z boiska – w roku 1974 w Pogoni Siedlce. Trzy lata później zatrudnił go PZPN. Jako asystent Edmunda Zientary miał udział w zdobyciu przez reprezentację Polski juniorów trzeciego miejsca w Europie (rok 1978, Turniej UEFA w Polsce).

Ta reprezentacja, w niewiele zmienionym składzie w roku 1979 zajęła czwarte miejsce w mistrzostwach świata U-20 w Japonii. To wtedy przeciw Polakom pierwszy raz zagrał Diego Maradona. Przez dwa lata z rzędu (1980 – 1981) zdobywał z juniorami wicemistrzostwo Europy.

Miał w swoich reprezentacjach Andrzeja Iwana, Jacka Kazimierskiego, Dariusza Dziekanowskiego, Andrzeja Buncola, Waldemara Matysika,  Ryszarda Tarasiewicza, Dariusza Wdowczyka, Piotra Skrobowskiego i wielu innych wybitnych polskich trenerów tamtych czasów.

Jako trener klubowy dwukrotnie zdobył tytuł mistrza Polski z Lechem (1992, 1993), Puchar Polski ze Śląskiem (1987), a Wisłę wprowadził do ekstraklasy (1996).

W latach 1993 – 1995 prowadził pierwszą reprezentację Polski. Jednak poza kilkoma udanymi meczami (m.in. dwa remisy z Francją, która zostanie wkrótce mistrzem świata) sukcesu nie osiągnął.

Apostel tworzył nierozłączną parę z Mieczysławem Broniszewskim, byłym piłkarzem i trenerem Mazura Karczew. Gdzie Apostel podejmował się pracy pierwszego trenera tam zabierał Broniszewskiego.

Innym przyjacielem Apostela został profesor Zbigniew Religa. Kiedy trener zapadł na kardiologiczną chorobę szkoleniowców, profesor Religa (warszawiak, ale kibic Górnika) w klinice w Zabrzu stawiał go na nogi. A jak już postawił, to razem namiętnie grali w szachy.

Henryk Apostel mieszka w Warszawie. Jego żoną jest aktorka Elżbieta Panas, propagatorka (i zawodniczka z sukcesami) kobiecego golfa w Polsce.

Stefan Szczepłek