Robert Gawkowski – sportowy varsavianista
20 maja 59 urodziny obchodzi Robert Gawkowski, najwybitniejszy historyk warszawskiego sportu, były prezes AZS UW. Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem historii (wkrótce zostanie profesorem), wykładowcą akademickim i kustoszem Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz autorem wystaw poświęconych kulturze fizycznej i piłce nożnej stolicy. Prace Gawkowskiego na temat historii warszawskiego sportu,…
20 maja 59 urodziny obchodzi Robert Gawkowski, najwybitniejszy historyk warszawskiego sportu, były prezes AZS UW.
Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem historii (wkrótce zostanie profesorem), wykładowcą akademickim i kustoszem Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz autorem wystaw poświęconych kulturze fizycznej i piłce nożnej stolicy.
Prace Gawkowskiego na temat historii warszawskiego sportu, a piłki nożnej zwłaszcza, wypełniły duże luki w tej dziedzinie. Wydana w roku 2007 „Encyklopedia klubów sportowych Warszawy i jej najbliższych okolic 1918 – 1939” to biblia dla każdego, kogo interesują sportowe dzieje naszego miasta.
Do czasu ukazania się tej pracy ustalenie faktów z przeszłości w większości przypadków bywało niemożliwe. A autor odkrył przed nami istnienie takich klubów jak m.in. Ad Astra, Balfuria, Błyskawica, Klub Puglilatorów Cestes, Ceratowianka, Kordjan, Parowóz, fabryczny klub fabryki Wedla Rywal i wiele innych. Z ręką na sercu: kto o nich słyszał? Gawkowski tak. I wszystko o nich wie.
Jego „Futbol dawnej Warszawy” czyta się jak powieść sensacyjną. Gawkowski napisał monografię RKS Ursus, „Akademicki sport XX-wiecznej Warszawy”, a także książki poświęcone historii Uniwersytetu Warszawskiego i jego najważniejszym postaciom (z leksykonem rektorów UW włącznie).
Tytuł książki „Moja dzielnica Włochy: historia Włoch i Okęcia” mówi z jakim rejonem Warszawy autor jest związany adresem i uczuciem. Dr Robert Gawkowski jest koordynatorem prac kilku autorów, pracujących nad stuletnią historią Mazowieckiego (a wcześniej Warszawskiego) OZPN. Jego teksty może czytać na stronie MZPN.
Kiedy chcę dowiedzieć się czegoś o warszawskiej piłce – dzwonię do Roberta. Jeśli on nie wie, to już nikt. Ale on na ogół wie, a jak nie wie, to wie gdzie znaleźć odpowiedź.
Stefan Szczepłek