Polonia w drugiej lidze
Po reaktywacji WOZPN szybko nadrabiał stracone lata. Na terenie naszego okręgu było już 150 boisk, na których grało prawie 400 drużyn. Podjęto decyzje o przywróceniu rozgrywek o Puchar im. Józefa Kałuży oraz o zorganizowaniu nowych: o Puchar Andrzeja Przeworskiego i Puchar Jerzego Michałowicza. W 1958 roku z II ligi spadł…
Po reaktywacji WOZPN szybko nadrabiał stracone lata. Na terenie naszego okręgu było już 150 boisk, na których grało prawie 400 drużyn. Podjęto decyzje o przywróceniu rozgrywek o Puchar im. Józefa Kałuży oraz o zorganizowaniu nowych: o Puchar Andrzeja Przeworskiego i Puchar Jerzego Michałowicza. W 1958 roku z II ligi spadł Marymont. W kolejnym sezonie na tym szczeblu zagra za to Polonia Warszawa, która zdominowała trzecioligowe rozgrywki w grupie warszawsko-białostockiej.
Czarne Koszule aż o 13 punktów wyprzedziły rewelacyjnego beniaminka – Varsovię oraz Lotnika Warszawa. Czwarty w tabeli był najwyżej sklasyfikowany zespół spoza Mazowsza – Mazur Ełk (po tym sezonie zostanie przeniesiony do osobnej już grupy białostockiej), a kolejne miejsca zajęły: Huragan Wołomin, Okęcie Warszawa, Znicz Pruszków, rezerwy Legii, Bzura Chodaków, Orzeł Warszawa, Warszawianka, Mazur Karczew i Lechia/Pogoń Grodzisk Mazowiecki.
WOZPN uwzględniając skargę Warszawianki, która zajęła dwunaste (spadkowe) miejsce w tabeli, zajął się kwestią niezapłaconych w terminie składek członkowskich przez działaczy Mazura Karczew. Mazurowi odebrano 5 punktów, co spowodowało że znalazł się w tabeli za Warszawianką. Wydział Gier i Dyscypliny PZPN podtrzymał decyzję WOZPN, jednak w końcu postanowiono utrzymać w III lidze zarówno Warszawiankę jak i klub z Karczewa.
W 1958 roku zwycięzca naszej grupy III ligi wreszcie wywalczył awans. W meczach barażowych Polonia Warszawa okazała się lepsza od Czarnych Szczecin, Warmii Olsztyn oraz Unii/Stilonu Gorzów Wielkopolski i zawitała na szczebel centralny. Po ostatnim spotkaniu wygranym na swoim stadionie z Czarnymi Szczecin 4:2, rozentuzjazmowani kibice (którzy wypełnili po brzegi stadion – na trybuny przy Konwiktorskiej wcisnęło się wówczas aż 20 000 widzów) w asyście kolejowej orkiestry znieśli piłkarzy na rękach do szatni.
Na czwartym, mazowieckim A klasowym poziomie, w pierwszej grupie zwyciężył stołeczny AZS AWF przed Kadrą Rembertów oraz Skrą Warszawa. Następne miejsca zajęły: Mazowsze Grójec, Ruch Piaseczno, Hutnik Falenica, Grochów Warszawa, Mirków Jeziorna, Piast Piastów i Mazovia Mińsk Mazowiecki. Spadły: Marymont II Warszawa, Pogoń Siedlce, Dąb Jelonki i Jedność Pustelnik. W drugiej grupie Farmacja Tarchomin wyprzedziła Syrenę Warszawa oraz Żyrardowiankę. Kolejne były: Wisła Płock, Polonia II Warszawa, LKS Błonie, Gwardia II Warszawa, Budowlani Płońsk, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, DKS Targówek Warszawa, Nadnarwianka Pułtusk i Masovia/Stal Płock. Spadły: Lechia II Grodzisk Mazowiecki i Jedwabnik Milanówek.
Klasa B składała się z 6 grup. W dwóch stołecznych triumfowały: rezerwy Lotnika oraz Świt Warszawa, który po sezonie połączy się z klubem Lech Jelonki i będzie grał na boisku przy ulicy Połczyńskiej. Planowano wybudować w tym miejscu duży stadion, jednak projekt ten nigdy nie doczekał sie realizacji. W terenowych grupach B klasy zwyciężyły: Start Sochaczew, Mazur Radzymin, RKS Ursus i Orlęta Dęblin.
W rozgrywkach C klasy prowadzonych przez WOZPN, wystartowało 136 drużyn. Podzielono je na 15 grup. Najlepiej w nich radziły sobie: Fala Kazuń, LZS Zakroczym; Start Przasnysz, Budowlani II Płońsk; Ruch II Piaseczno, Mirków II Jeziorna; Mazowsze II Grójec, Orzeł Baniocha; Mazovia II Mińsk Mazowiecki, Turbina Ostrołęka; Znicz II Pruszków, Sparta Tarczyn; Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, LKS Błonie II; Wicher Kobyłka, Zieloni Zielonka; LZS Józefów (spod Otwocka), Mazur Karczew; DKS Targówek II, LZS Pyry; Kępianka Warszawa; WKS Iskra WSW, Junak Zacisze; Start Wawer, Marymont III; LZS Mińsk Mazowiecki, LZS Cegłów; Wisła II Płock i Błękitni Raciąż.
(mf)