7 marca 2021

W konspiracji

Jesienią 1940 roku odbył się kolejny konspiracyjny turniej piłkarski, mający wyłonić pierwszego mistrza okupowanej Warszawy.    Konspiracyjne zawody wygrała drużyna z Grochowa, mająca w składzie między innymi bramkarza Henryka Borucza (późniejszego reprezentanta i mistrza Polski z Polonią Warszawa), braci Wiesława i Jerzego Ostrowskich, Ryszarda Szulca czy Jana Stykowskiego. Oprócz nich…

Jesienią 1940 roku odbył się kolejny konspiracyjny turniej piłkarski, mający wyłonić pierwszego mistrza okupowanej Warszawy.

   Konspiracyjne zawody wygrała drużyna z Grochowa, mająca w składzie między innymi bramkarza Henryka Borucza (późniejszego reprezentanta i mistrza Polski z Polonią Warszawa), braci Wiesława i Jerzego Ostrowskich, Ryszarda Szulca czy Jana Stykowskiego. Oprócz nich w drużynie znajdowali się zawodnicy przedwojennych, A-klasowych klubów (AZS, CWS, PWATT). Grając razem stanowili jeden z najlepszych klubów Warszawy, niemal przez cały okres okupacji.

 Rok później rozgrywki o mistrzostwo przeniesiono z Pola Mokotowskiego w bezpieczniejsze miejsce – na oddalone od centrum boisko przy ulicy Podskarbińskiej. Mecze odbywały się też na peryferiach miasta: na Okęciu, Jelonkach, czy dalekim Żoliborzu oraz w miejscowościach podwarszawskich. Zwyciężył zespół – Osiedle Wola przed Grochowem, Okęciem, Piasecznem oraz Osiedlem Koło (prowadzonym przez późniejszego reprezentanta Polski i trenera m.in. Polonii i Gwardii – Edwarda Brzozowskiego).

(mf)