40 lat Radomskiego OZPN
Czterdzieści lat temu zawiązał się Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej. Od jesieni 1976 roku w ramach ROZPN działały już samodzielne ligi okręgowe. Najlepsze zespoły – Radomiak, Broń, Czarni Radom – występowały w jednej z ośmiu grup ligi międzywojewódzkiej (ówczesna III liga). W listopadzie tego roku obył…
Czterdzieści lat temu zawiązał się Radomski Okręgowy Związek Piłki Nożnej.
Od jesieni 1976 roku w ramach ROZPN działały już samodzielne ligi okręgowe. Najlepsze zespoły – Radomiak, Broń, Czarni Radom – występowały w jednej z ośmiu grup ligi międzywojewódzkiej (ówczesna III liga). W listopadzie tego roku obył się I Radomski Sejmik Piłkarski.
Sezon 1976/77 był wyjątkowo udany dla Radomiaka, który to po zwycięstwie w ostatniej kolejce z Lublinianką wywalczył awans do II ligi. Dwa lata później sukces „zielonych” skopiowali lokalni rywale także kibice radomskiej Broni cieszyli się z awansu na zaplecze ekstraklasy. Warto wspomnieć, że w tych zespołach pracowali wybitni szkoleniowcy tj. Rudolf Kapera w Radomiaku i Grzegorz Polakow w Broni. Zaledwie trzy lata po powstaniu ROZPN w regionie działo już 55 klubów, 116 drużyn seniorskich, 30 drużyn juniorów i 18 zespołów trampkarzy. Zarejestrowanych było 3500 zawodników oraz 67 trenerów. Przez kilka lat w młodzieżowej reprezentacji kraju debiutowali Zbigniew Kajdan i Kazimierz Przybyś z Broni oraz Marek Ogorzałek z Orła Wierzbica.
W sezonie 1983/84 Radomiak awansował do I ligi, co prawda tylko na jeden sezon, ale awans był uhonorowaniem długoletniej pracy prezesa Ryszarda Antoniewicza. Duży sukces w 1987 roku osiągnęła młodzieżowa reprezentacja Okręgu, która Pucharze im. Kuchara zdobyła w Zabrzu brązowy medal. Z tej drużyny do juniorskich reprezentacji Polski trafiali: Tomasz Dziubiński, Artur Kupiec, Jacek Kacprzak, Jacek Procki, Paweł Górka, Jacek Zieliński, Rafał Jarka, Piotr Kielich, czy Zbigniew Wróbel. Także w tamtym okresie wielki sukces odnieśli juniorzy Radomiaka, którzy zajęli trzecie miejsce w Polsce. W 1991 roku reprezentacja juniorów ROZPN prowadzona przez Bolesława Strzemińskiego stała się rewelacją Międzynarodowego Turnieju Garchizy we Francji. Mimo kryzysu w 1994 roku Radomiak zdołał wywalczyć awans do II ligi, a jako beniaminek był nawet liderem po rundzie jesiennej. W trzeciej lidze region reprezentowały: Broń, Proch Pionki, Orzeł Wierzbica, Pilica Nowe Miasto, a niedługo później epizod na tym szczeblu zaliczyła Powiślanka Lipsko. Niebawem do grona trzecioligowców dołączyła Szydłowianka, zaś do czwartoligowców Pilica Białobrzegi.
Niewątpliwym sukcesem w tamtym okresie było zorganizowanie trzech meczów reprezentacji Polski na stadionie w Radomiu: z Walią, Finlandią i Białorusią.
Pod koniec XX wieku, po kolejnej reformie administracyjnej, ROZPN został wcielony w struktury Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej. To czas jedenastoletniej prezesury zmarłego w 2011 roku Władysława Kramczyka, to kontynuacja dokonań innego, wieloletniego radomskiego działacza piłkarskiego, sędziwego honorowego prezesa, Jerzego Figasa.
Od pięciu lat Zarządem ROZPN kieruje Sławomir Pietrzyk, przedstawiciel młodszej generacji piłkarskich działaczy. Radomski Okręg ma się nieźle i jest dobrze postrzegany na piłkarskiej mapie kraju. Obecnie w strukturach ROZPN znajduje się 87 klubów, 79 seniorskich drużyn, 128 drużyn młodzieżowych; w sumie zarejestrowanych jest około 7200 piłkarzy.
W najbliższy weekend 4 lutego br. piłkarska rodzina regionu radomskiego będzie świętować swój Jubileusz 40-lecia ROZPN. Serdeczne gratulacje i życzenia sukcesów sportowych, wychowawczych i organizacyjnych!
(js)