95 lat Mazura Radzymin
Klub sportowy Mazur Radzymin to jeden z najstarszych klubów na Mazowszu. Biorąc przykład ze zorganizowanego ruchu sportowego stolicy, grupa entuzjastów sportu postanowiła opracować statut i złożyła go w dniu 16 lipca 1923 r. w Starostwie. Tę datę przyjęto jako datę założenia klubu Mazur Radzymin. Za założycieli klubu uważa się Juliana i Teodora Łagowskich oraz Karola Cieślika. Ustalono, że godłem klubu będzie herb miasta w czarno-białych barwach, klubowi nadano nazwę Mazur, a pierwszym prezesem wybrany został Teodor Łagowski.
W okresie międzywojennym w klubie aktywnie działało 15 kobiet i 52 mężczyzn. W pierwszym okresie działalności boisko do piłki nożnej mieściło się na tak zwanym wygonie „Gródki”, dopiero w 1926 roku boisko zlokalizowano w miejscu, gdzie jest obecnie stadion. W 1933 r. Mazur został zgłoszony do PZPN i od tego czasu rozgrywał mecze zgodnie z kalendarzem rozgrywek, jednak Klub nie otrzymywał żadnych dotacji aż do 1937 roku. Początkowo Mazur grał w klasie C, potem awansował do klasy B, w której grał aż 19 lat.
W 1945 r. wiosną grupa byłych sportowców i działaczy zorganizowała się i powołała nowy zarząd klubu, na którego czele stanął Antoni Wilanowski. W roku 1947 gdy na terenie Radzymina powołano Milicyjny Klub Sportowy „Gwardia”, nastały chude lata dla Mazura, gdyż większość młodych utalentowanych zawodników Mazura zmuszona była zasilić szeregi Gwardii. Przełom nastąpił w 1956 roku, gdy na czele nowo wybranego zarządu stanął Stefan Gembicki. Na wyniki nie trzeba było czekać długo, bo już w 1958 r. piłkarze Mazura Radzymin uzyskali awans do A klasy. W 1962 roku juniorzy Mazura zdobyli wicemistrzostwo Federacji Sportowej Energetyk: były to najlepsze czasy dla radzymińskiego futbolu początku lat sześćdziesiątych. Z biegiem lat na skutek braku systematycznego szkolenia młodzieży sekcja piłki nożnej zaczęła podupadać. Wielu zdolnych zawodników odeszło do innych klubów; W 1969 roku wycofano drużynę seniorów z rozgrywek OZPN.Przez kolejne dziesięć lat w Mazurze Radzymin królowała tylko piłka …ręczna.
Byli zawodnicy piłkarze i działacze Mazura z bólem serca wspominali dawne czasy futbolu radzymińskiego. Sami już nie podjęli próby powrotu na boiska, ale doszli do wspólnego wniosku, że należy rozpocząć pracę z młodzieżą. Opiekunem młodzieży został były , niezwykle bramkostrzelny napastnik, Stanisław Kopka. W 1975 r. zgłoszono do rozgrywek drużynę seniorów i juniorów, miejsce w tabeli klasy „A” z roku na rok zaczęło systematycznie się poprawiać i w 1995 roku po raz pierwszy w historii klubu drużyna seniorów awansowała do ligi okręgowej, gdzie występowała ze zmiennym szczęściem przez kilka sezonów.
Po raz pierwszy w historii klubu, w sezonie 2008/09, piłkarze „Mazura” wystąpili w IV Lidze. Do tego wyzwania zawodnicy, trenerzy i działacze przystąpili z wielkim entuzjazmem i jak na beniaminka ligi piłkarze dali dużo satysfakcji działaczom i kibicom z osiąganych wyników. Drużyna po rundzie jesiennej uplasowała się na dziesiątym miejscu, rozgrywając wiele bardzo dobrych spotkań. W Pucharze Polski zaś doszła do piątej rundy ulegając trzecioligowej Wiśle Płock. Jednak brak strategicznego sponsora zmusił zarząd klubu do trudnej decyzji wycofania drużyny z rozgrywek czwartoligowych, mimo, że drużyna po rundzie wiosennej zajęła ósme miejsce w tabeli.
Wielkie zaangażowanie pozwoliło po latach osiągnąć utracony status. W klubie obecnie prężnie działa sekcja piłki nożnej. W roku jubileuszu 95-lecia powstania Mazur Radzymin powrócił do ligi okręgowej, a piłkarze nieźle zaczęli sezon jesienny; w trzech spotkaniach z drużynami warszawskimi wywalczyli pięć punktów i zajmują czwarte miejsce w tabeli. Klubowe drużyny piłkarskie czynnie uczestniczą w rozgrywkach Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, ale priorytetem Klubu są jednak grupy młodzieżowe; jest ich obecnie aż czternaście zespołów.
Lista nazwisk ludzi, tworzących historię tego podwarszawskiego klubu jest długa i zapewne zostaną oni uhonorowani w najbliższy weekend podczas jubileuszowych obchodów. Klub Sportowy Mazur Radzymin to ważne ogniwo piłkarskiej rodziny Mazowsza!
(js)