Największe letnie transfery w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej
Poznaj najważniejsze ruchy transferowe wśród klubów zrzeszonych w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej. Przedstawiamy najważniejsze transfery w wykonaniu naszych klubów ze szczebla centralnego, które miały miejsce podczas letniego okienka transferowego.
Poznaj najważniejsze ruchy transferowe wśród klubów zrzeszonych w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej. Ten cykl rozpoczynamy od przedstawienia najważniejszych transferów w wykonaniu naszych klubów ze szczebla centralnego, które miały miejsce podczas letniego okienka transferowego (do tej pory).
Letnie okienko transferowe przyniosło wiele emocjonujących zmian wśród klubów zrzeszonych w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej. Przedstawiamy najważniejsze transfery, które miały miejsce podczas tego okresu (do tej pory), omawiając nowych zawodników, którzy dołączyli do klubów oraz ich potencjalny wpływ na rozgrywki ligowe. Przyjrzymy się również ciekawostkom dotyczącym danych zawodników i klubów.
Legia Warszawa
Przygotowania do nowego sezonu PKO Ekstraklasy w Legii Warszawa przeszły bardzo udanie. Drużyna Kosty Runjaica wygrała wszystkie mecze kontrolne i zdobyła Superpuchar, co stawia ich obecnie w roli faworyta do walki o mistrzostwo Polski. Klub osiągnął stabilność po przebudowie, co zaowocowało drugim miejscem w poprzednich rozgrywkach oraz zdobyciem Pucharu Polski. Drużyna wierzy, że może konkurować o najwyższe cele w Polsce i w europejskich pucharach. Nowi gracze szybko dostosowali się do zespołu. Legia planuje wzmocnienia, ale utrzymuje także swoje fundamenty. Kapitan Josue podkreśla ambicje wygrania mistrzostwa Polski, a klub zamierza kontynuować ewolucję taktyczną. Klub jest pełen optymizmu, a początek sezonu tylko to potwierdził.
Do klubu dołączyli Patryk Kun z Rakowa Częstochowa, Radovan Pankov z Crveny Zvezda, Juergen Elitim z Watfordu oraz Marc Gual z Jagiellonii Białystok. Ci nowi zawodnicy z pewnością wniosą do zespołu swoje umiejętności i doświadczenie, co ma przyczynić się do utrzymania wysokiego poziomu gry Legii Warszawa w kolejnym sezonie. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Marc Gual, który został najlepszym strzelcem minionego sezonu PKO BP Ekstraklasy, co w połączeniu z dobrze zgraną ofensywą Legionistów ma dać kolejne sukcesy warszawskiego klubu.
Radomiak Radom
W minionym sezonie Radomiak mimo wyższych oczekiwań, do maja musiał walczyć o utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie. W kwietniu i maju zespół pod opieką nowego trenera, Constantina Galcy, rozpoczął współpracę, a dziś wiąże z nim wielkie nadzieje, spodziewając się, że bieżący sezon będzie dla nich historyczny.
Sukcesywnie budowany Radomiak Radom ma ambicje awansować w ekstraklasowej hierarchii. Po wzmocnieniach radomianie chcą rozpocząć atak na górną część tabeli. Kluczową postacią jest trener Constantin Galca, który cieszy się uznaniem dzięki swoim sukcesom jako piłkarz i trener. Wzmocniona kadra, wraz z Galcą na czele, ma szansę na osiągnięcie wielkich rzeczy w sezonie 2023/2024.
W klubie pojawił się Krzysztof Bąkowski z Lecha Poznań (do niedawna reprezentujący barwy Stali Rzeszów), który ma zapewnić spokój w bramce. W radomskim klubie oglądać też będziemy grę Dariusza Pawłowskiego, Michała Feliksa, Mateusza Grzybka, Aleksandra Gajgiera, Gabriela Kobylaka, Jakuba Ojrzyńskiego, Daniela Pika, Pedro Justiniano, Lisandro Semedo oraz Roberto Alvesa.
Zawodnicy ci mają przyczynić się do zwiększenia potencjału ofensywnego Radomiaka Radom i poprawy wyników w rozgrywkach ligowych. Ważnym transferem było także pozyskanie Gabriela Kobylaka z Radomiak Radom, który wniesie do drużyny swoje umiejętności w defensywie.
Ważnym ogniwem powinien być Roberto Alves, o którym na portalu sport.tvp.pl czytamy: „Jego przyjściem określa się mianem hitu transferowego Radomiaka. Warto dodać, że rywalizację o zawodnika wygrał z Lechią Gdańsk, która gra w eliminacjach Ligi Konferencji. 25-latek to ofenysywny pomocnik, gwiazda drugiej ligi szwajcarskiej.”
Polonia Warszawa
Czarne Koszule w letnim okienku transferowym zasiliły swój skład nowymi zawodnikami.
Kibicom Polonii Warszawa przez jakiś czas brakowało aktywności w pozyskiwaniu nowych zawodników, co wzbudzało obawy o jakość drużyny na wyższym poziomie rozgrywkowym. Jednak w ciągu tygodnia od 3 do 9 lipca nastąpił znaczny wzrost transferowej aktywności klubu. Przyciągnięto interesujących zawodników z doświadczeniem w pierwszej lidze, takich jak Michał Kołodziejski z GKS-u Katowice, Jakub Piątek z Ruchu Chorzów i Mateusz Kuchta. Szczególnie wartościowym nabytkiem jest Mateusz Kuchta, który wystąpił w 153 meczach na najwyższym poziomie ligowym. Klub wypożyczył również trzech graczy z ekstraklasy, w tym Oliwiera Wojciechowskiego z Jagiellonii Białystok, Dariusza Pawłowskiego z Radomiaka Radom i Szymona Kobusińskiego z Zagłębia Lubin. Wszyscy ci zawodnicy stanowią cenne elementy układanki trenera Smalca..
Znicz Pruszków
Co wniesie ciekawego Znicz Pruszków do Fortuna 1. ligi? Nat to pytanie odpowiedzieli redaktorzy strony igol.pl wskazując na taktykę trenera Misiury. „Drużyna trenera Misiury idzie zgodnie z najnowszymi trendami taktycznymi i ustawia swoją drużynę z trójką stoperów oraz wahadłowymi, które praktykuje chociażby aktualny mistrz Polski Raków Częstochowa. W drugiej lidze byli jedną z częściej utrzymujących się przy piłce drużyn. Poza tym mecze w wykonaniu pruszkowian na pewno nie będą nudne. W dokładnie połowie spotkań z udziałem Znicza padało ponad 2,5 bramki.”
A jak wygląda Znicz pod kątem transferów do klubu?
Wśród tych ruchów nie ma dużych hitów. Z uwagi na skromne możliwości finansowe, klub szuka tańszych opcji. Pozytywem jest wzmocnienie defensywy. Do zespołu dołączyli Wojciech Błyszko z Wisły Puławy i Filip Kendzi z KKS-u Kalisz. Kendzi grał w 29 meczach eWinner 2 ligi, zdobywając cztery gole, podczas gdy Błyszko rozegrał 14 spotkań w 2. lidze w barwach Puław.
Mateusz Cegiełka, który był wypożyczony z Chojniczanki, zostaje w klubie na stałe. Jednakże, mimo ich doświadczenia w drugiej lidze, istnieją wątpliwości, czy ta trójka poradzi sobie w pierwszej lidze, gdzie zagrali łącznie tylko sześć meczów. W trudnych momentach sezonu mogą nie sprostać presji, jaką stawia pierwszoligowy poziom.
Wisła Płock
Po sześciu latach gry w PKO BP Ekstraklasie, Wisła Płock musiała pożegnać się z elitą i zawitała na niższy poziom rozgrywkowy. Pomimo dobrego początku sezonu, wydarzyła się seria nieszczęść, które spowodowały, że w sezonie 2023/2024 „Nafciarze” będą występować w Fortuna 1. Lidze.
Płocczanie to kolejny ważny klub w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej w naszym przeglądzie. Jeżeli mowa o transferach, to należy wspomnieć o jedynej na tym szczeblu zmianie na stanowisku prezesa. Z Wisła pożegnał się Tomasz Marzec, a jego miejsce zajął Piotr Sadczuk.
Przeszło piętnastu zawodników opuściło Płock, więc transfery do klubu miały większy cel niż tylko uzupełnienie składu. Nowe twarze pojawiły się w każdej linii drużyny „Nafciarzy”. Powrót Fabiana Hiszpańskiego, wychowanka klubu, wydaje się najbardziej interesującym ruchem. 29-latek grał wcześniej m.in. w Wiśle Puławy, KKS-ie Kalisz i Arce Gdynia. Ostatni sezon spędził w Stali Mielec, gdzie zagrał 30 ligowych meczów i strzelił jedną bramkę. Natomiast zdecydowanie najbardziej nową i ekscytującą twarzą nie tylko dla Płocka, ale dla całej polskiej piłki jest Nikola Srećković. 27-letni skrzydłowy spędził ostatnie cztery lata w Spartaku Subtonica, gdzie w lidze wystąpił w 130 meczach, zdobył 23 bramki i zanotował 18 asyst.
Ponadto do drużyny dołączyli: Sebastian Strózik z Cracovii, Milan Spremo z ŁKS Łódź, David Niepsuj z Chojniczanki, Kacper Laskowski z Cariny Gubin, czy Marcin Biernat z Górnika Łęczna.
Pogoń Siedlce
Trener Marek Brzozowski może liczyć na mocno odświeżoną kadrę. Odejścia kilku zawodników pokryły się z przyjściem kolejnych.
Przychodzą: Jakub Burek z KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski, Dawid Burka z Górnika Polkowice, Hubert Derlatka z Broni Radom, Lukáš Hrnčiar z Siarki Tarnobrzeg, Paweł Łydkowski z Olimpia Zambrów, Robert Majewski z Wisły Puławy, Oliwier Myszkowski z Widzewa Łódź Jakub Okusami z Legii II Warszawa, Piotr Pyrdoł ze Skry Częstochowa.
Większość z nich ma wzmocnić linię obrony drużyny. Przybycie tych zawodników ma przyczynić się do poprawy defensywy Pogoni Siedlce i zwiększenia szans na osiągnięcie sukcesów w rozgrywkach ligowych.
Analizując przeprowadzone transfery wśród klubów zrzeszonych w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej, można wyróżnić kilka transferów, które mogą być najciekawsze i mieć największy wpływ na rozgrywki ligowe
Przybycie Juergena Elitima do Legii Warszawa: Elitim, który dołączył z Watford, może być kluczowym wzmocnieniem linii pomocy Legii. Jego kreatywność, umiejętności rozgrywania piłki i zdolność do tworzenia sytuacji bramkowych mogą wpłynąć na ofensywną siłę drużyny.
Transfer Marca Guala do Legii Warszawa: Gual, który przyszedł z Jagiellonii Białystok, może być ważnym wzmocnieniem ataku Legii. Jego zdolności strzeleckie i umiejętność kreowania akcji ofensywnych mogą znacząco wpłynąć na zdobycie bramek i wyniki drużyny.
Przybycie Krzysztofa Bąkowskiego do Radomiaka Radom: Bąkowski, który przyszedł z Lecha Poznań, jest wzmocnieniem bramki Radomiaka Radom. Jego obecność może poprawić stabilność defensywną zespołu i przyczynić się do lepszych wyników w rozgrywkach ligowych.
Transfer Ediego Semedo do Radomiaka Radom: Semedo, który przyszedł z FC Penafiel, to ofensywne wzmocnienie Radomiaka Radom. Jego umiejętności atakujące i zdolności strzeleckie mogą pomóc w zwiększeniu potencjału ofensywnego drużyny i poprawie wyników w sezonie.
Należy jednak pamiętać, że wpływ tych transferów na rozgrywki ligowe zależy od wielu czynników, takich jak adaptacja zawodników do nowego zespołu, harmonia w drużynie oraz taktyka i strategia trenera. Dopiero na boisku będzie można ocenić pełny wpływ tych transferów na wyniki drużyn w Mazowieckim Związku Piłki Nożnej.