21 stycznia 2025

Ważne zmiany w regulacjach FIFA dotyczących Clearing House oraz Statusu i Transferu Zawodników

Szanowni Państwo,  Uprzejmie informujemy o istotnych zmianach w regulacjach FIFA, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie Państwa klubu.  1. Zmiany w regulacjach dotyczących FIFA Clearing House Zgodnie z okólnikiem nr 1918, FIFA wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących Clearing House oraz w Regulaminie FIFA dotyczącym statusu i transferu zawodników (FIFA RSTP).

Szanowni Państwo, 

Uprzejmie informujemy o istotnych zmianach w regulacjach FIFA, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie Państwa klubu. 

1. Zmiany w regulacjach dotyczących FIFA Clearing House

Zgodnie z okólnikiem nr 1918, FIFA wprowadziła zmiany w regulacjach dotyczących Clearing House oraz w Regulaminie FIFA dotyczącym statusu i transferu zawodników (FIFA RSTP).

Celem tych zmian jest usprawnienie procesów finansowych związanych z transferami zawodników i zapewnienie większej przejrzystości. 

Aby zapewnić bardziej rozsądne ramy czasowe dla klubów i związków członkowskich na dostarczenie odpowiedniej dokumentacji i informacji podczas procesu weryfikacji EPP, czas trwania fazy weryfikacyjnej został wydłużony z dziesięciu do piętnastu dni.

2. Tymczasowe zmiany w regulacjach dotyczących statusu i transferu zawodników

Okólnik nr 1917 wprowadza tymczasowe zmiany w Regulaminie FIFA dotyczącym statusu i transferu zawodników (FIFA RSTP) oraz Procedural Rules Governing the Football Tribunal. Nowe regulacje mają na celu dostosowanie zasad do bieżących wyzwań i zapewnienie sprawniejszego funkcjonowania mechanizmów rozstrzygania sporów. 

Zmiany związane są m.in. z:

  1. Definicją „uzasadnionej przyczyny” rozwiązania kontraktu (art. 14 ust. 1 FIFA RSTP).
  2. Zasadami obliczania odszkodowania za naruszenie kontraktu (art. 17 ust. 1 oraz art. 6 ust. 2 Aneksu 2 FIFA RSTP).
  3. Współodpowiedzialnością klubu za naruszenie kontraktu przez zawodnika (art. 17 ust. 2 FIFA RSTP).
  4. Sankcjami sportowymi za nakłanianie zawodnika do naruszenia kontraktu (art. 17 ust. 4 FIFA RSTP).
  5. Obowiązkiem współpracy i przedstawiania dowodów (art. 13 ust. 6 Procedural Rules Governing the Football Tribunal)
  6. Procedurą wydawania Międzynarodowego Certyfikatu Transferowego (ITC) (Aneks 3 FIFA RSTP)
  • Jeśli nowa federacja zawodnika złoży wniosek o wydanie ITC (ITC Request), poprzedni związek będzie musiał dostarczyć ITC do nowego związku w ciągu 72 godzin.
  • Jeśli poprzednia federacja nie odpowie na wniosek o ITC w ciągu 72 godzin, nowa federacja będzie mogła zarejestrować zawodnika w nowym klubie i wprowadzić do TMS odpowiednie informacje rejestracyjne zawodnika.
  • W wyjątkowych okolicznościach zawodnik, poprzednia federacja lub nowa federacja będą mogli poprosić FIFA o interwencję. Będzie to jednak zarezerwowane dla bardzo specyficznych sytuacji i nigdy nie umożliwi zablokowania wydania ITC zawodnika

na przykład z powodu trwającego sporu kontraktowego.

  • We wszystkich przypadkach wydanie ITC pozostanie bez wpływu dla jakiegokolwiek sporu umownego pomiędzy zawodnikiem, jego poprzednim klubem i/lub nowym klubem.

Zmiany weszły w życie w dniu 1 stycznia 2025 roku i będą miały zastosowanie zarówno do spraw już toczących się przed Trybunałem Piłkarskim FIFA, jak i do nowych spraw.

Zmiany dotyczą wyłącznie transferów międzynarodowych, natomiast regulacje krajowe w tym zakresie na dzień dzisiejszy pozostają bez zmian.

Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z załączonymi dokumentami i przekazanie ich treści odpowiednim osobom w Państwa klubie, w szczególności tym, które odpowiadają za transfery zawodników, sprawy finansowe i regulacyjne. 

Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej prosimy o przekazanie informacji stowarzyszonym klubom.

Załączniki: 

– Okólnik nr 1917 

– Okólnik nr 1918 

– Aktualne brzmienie FIFA Regulations on the Status and Transfer of Players

– Aktualne brzmienie FIFA Clearing House Regulations

– Aktualne Procedural Rules Governing the Football Tribunal FIFA.

Pobierz klikając TUTAJ

Dokument

Dokument

Dokument

Dokument

Dokument