ZŁY najlepszy w Europie!
Sensacyjna wiadomość dotarła do nas ze szwajcarskiego Nyon, z siedziby europejskiej federacji piłkarskiej. Otóż podczas organizowanego od dziesięciu już lat UEFA Grassroots Week, czyli tygodnia piłkarstwa amatorskiego, warszawski Alternatywny Klub Sportowy ZŁY za swe wyróżniające się działania prospołeczne i integrujące został uznany za najlepszy amatorski klub w Europie! Tytułem tym są wyróżniane kluby, których działalności przyświeca szczególny cel i wywrą na działaczach wrażenie z innych powodów, na przykład swoją działalnością pozasportową. To także świetna wiadomość dla całej polskiej piłki, gdyż po raz pierwszy w historii polski klub zwyciężył w rywalizacji 143 klubów z 43 krajów, zrzeszonych w UEFA.
„ Zły” to wielowątkowa powieść kryminalnaLeopolda Tyrmanda, której akcja toczy się w Warszawie w połowie ub. wieku. Tytułowy bohater samozwańczo walczy w obronie słabszych z warszawskimi chuliganami i półświatkiem stolicy. Tę powieść autor zadedykował ją swojemu rodzinnemu miastu – Warszawie.
Powstały w 2015 roku Alternatywny Klub Sportowy nawiązał do dzieła Tyrmanda; to jedna z pierwszych takich inicjatyw w historii polskiego futbolu i sportu. Innowacyjny projekt kulturowo-sportowy, funkcjonujący na zasadzie non-profit; blisko 200 osób działa na jego rzecz charytatywnie, a wygenerowane przychody stowarzyszenie inwestuje bezpośrednio w działalność klubu: sportową, społeczną, kulturową i charytatywną.
AKS ZŁY to jednak coś znaczne więcej niż klub. Podczas meczów AKS-u panuje absolutny zakaz przeklinania, obrażania przeciwników, kibiców gości i sędziów. Jednocześnie niedozwolone są wszelkie objawy rasizmu, homofobii i jakiejkolwiek innej dyskryminacji. AKS ZŁY działa nie tylko na polu sportu, lecz także kultury. W szeregach Złego działa wielu artystów – muzyków, fotografów, pisarzy, filmowców, ludzi street-artu. Klub współorganizuje pokazy filmowe, koncerty i wystawy. Bilety i plakaty meczowe mają charakter kolekcjonerski i artystyczny wymiar.
Tutaj też, na Pradze, pięć lat temu powstał klub, który udowodnił, że wartości, jakie zatriumfowały na międzynarodowym forum piłkarskim, to nie tylko zmagania reprezentacji i wielkich klubów, ale przede wszystkim wielka rzesza osób uprawiających ten sport z pasji, bez względu na płeć, wiek, rasę, wykształcenie, majątek, stan zdrowia i umiejętności.
– Będziemy dalej promować bliskie nam wartości, dbać o kulturę na boisku i trybunach, dowodzić, że klub zarządzany w modelu społecznościowym jest efektywny pod wieloma względami. Cieszymy się, że zostało to zauważone i docenione. Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem z innymi klubami i grupami kibiców – powiedziała w imieniu swojego Klubu Aleksandra Grunt-Mejer, a przedstawiciele AKS-u Karolina Szumska i Rafał Lipski odebrali nagrodę z rąk prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina w szwajcarskiej siedzibie federacji w Nyon.
Gratulacje i wielki szacunek!
(js)